>> switch to english version
English
úvod
Hledání | Strom | Hlavní strana | Vyhodnocovací zařízení | Krystalové brýle

Krystalové brýle
Poslední modifikace: 2004-10-20 14:51:41
Krystalové brýle Krystalové brýle vytváří stereovjem pomocí sladěného clonění a promítání jednotlivých snímků stereodvojice. Tyto systémy byly zkoušeny již dříve s mechanickými clonami, ale nedoznaly uplatnění - čekalo se až na nové technologické prvky. Ty přišly až v polovině osmdesátých let pod názvem CrystalEyes©.

Systém CrystalEyes© se používá zejména v digitální stereofotogrammetrii nebo ve virtuální realitě. V současnosti nejrozšířenější systém pracuje na základě aktivních brýlí, mezi jejichž skly jsou tekuté krystaly, které mění průchodnost světla (uzavřené nebo otevřené). Na monitor je střídavě vysílán levý a pravý snímek a informace o tom, který snímek je zobrazován, se vysílá infračerveným vysílačem nad monitorem do brýlí; ty reagují tak, že vysílá-li se levý snímek, uzavřou tekutými krystaly průchodnost do pravého oka a naopak. Je-li frekvence této změny dostatečně vysoká, alespoň 25Hz, vnímá lidské oko tuto změnu jako kontinuální obraz obdobně jako u klasického filmu. Krystalové brýle jsou dražší, větší a potřebují zdroj energie (baterie).

V současné době existují dva systémy:
  • starší systémy s prokládáním obrazu (interlaced). Starší video karty pracují s obnovovacím taktem obrazovky 60 Hz, ale krystalové brýle zdvojnásobují synchronizační puls na 120 Hz. To znamená, že polovina obrazu je vypuštěna, je ale vykreslena na celou obrazovku (ob řádek), vysílač v brýlích vyšle další synchronizační puls a monitor vrací na horní část k vykreslení další polovinu v jednom cyklu. To má za následek efekt, že v jednom cyklu jsou zobrazeny levý i pravý obraz a vzniká stereovjem.
  • novější, které pracují s celými snímky (frame). Moderní systémy díky novým grafickým kartám s vysokou rychlostí zobrazování a kapacitou pracují přímo s celými snímky s taktem 120 Hz, tj. každé oko vidí svůj obraz 60x za sekundu bez zhoršení kvality originálních snímků.


Vytisknout tuto stránku
Copyright © 2K5-2K12 Jiří Preisler & Petr Voldán | Připomínky zasílejte na jiri.preisler@fsv.cvut.cz | verze 1.2