>> switch to english version
English
úvod administrace
Hledání | Strom | Hlavní strana | Projekty | Nazca - petroglyfy

Nazca - petroglyfy
Poslední modifikace: 2008-01-09 11:15:25
astronaut (rybář) Internetová databáze petroglyfů, která byla vytvořena z měřické fotodokumentace expedice Nazca/Perú 2004.

Petroglyfy jsou obrazce vytvořené na svazích, skalách, či jednotlivých kamenech. Mohou zobrazovat i lidské postavy. Podle způsobu provedení jsou asi starší než geoglyfy.

Složité petroglyfy v oblasti pampy byly vytvořeny částečně odkrytím vrchní tmavé vrstvy, částečně hromaděním kamenů k vyobrazení očí, úst apod.

Největší petroglyf je figura nazývaná astronaut, měří asi 30 m od hlavy v kukle k holínkám. Některé petroglyfy ukazují také šamany s jakousi svatozáří či blesky kolem hlavy.

Zpracovávané petroglyfy v rozsahu této práce jsou poměrně jednoduché v provedení. Jedná se o nevelké, do kamene ryté, vyobrazení postav, zvířat, geometrických tvarů a dalších nedefinovatelných obrazců. Velikostně jsou dosti rozmanité; od centimetrových až po metrové malby.

Zájmové petroglyfy se nachází na známé plošině Nazca v lokalitách Chichictara a Santa Cruz viz mapka.
Byly vyfotografovány digitálním fotoaparátem Nikon D100.


Práce je součástí dnes již společného Česko - Německého projektu Nazca. Více informací o projektu je možno nalézt na těchto stránkách:

http://www.htw-dresden.de/nazca/
http://www.tfh-berlin.de/~photo/

Pro tyto stránky byl použit také text z http://www.vesmir.cz/soubory/2002_V094-099.pdf.


Vytisknout tuto stránku
Copyright © 2K5-2K12 Jiří Preisler & Petr Voldán | Připomínky zasílejte na jiri.preisler@fsv.cvut.cz | verze 1.2