úvodní strana
o projektu
mapa
vyhledat objekt
nápověda
kontakt

registrace
přihlašovací jméno:

heslo:


 


Při problémech s přihlášením do systému nahlédněte do nápovědy.
objekt

Kaplička u Městečka
[Ukončen sběr dat]

Přehled| Rozvaha| Literatura| Popis| Pomůcky| Snímky| Měření| Zpráva| Vyhodnocení

Popis objektu:

Výklenková kaplička podle stavebních prvků postavená koncem 17.století nebo na počátku století 18.[1].

Barokní kaplička stojí osamoceně uprostřed pole.

Podle zápisů ve farní kronice z roku 1837 byla tato kaplička zasvěcena sv. Norbertu a s ostatními značila cestu k pyšelské Loretě. První z nich se nacházela na katastru Poříčí pod vrchem Boukovcem u malého mostku a byla zasvěcena panně Marii, druhá stála u kostela sv. Petra a byla zasvěcena umučení pána Ježíše a v roce 1869 nahrazena kamenným křížem. Další byla tato třetí, dále potom jsou nad Městečkem a před Pyšely. Jelikož pod vrchem Boukovcem v 50. letech 20. století ji zbořil autobus a nynější byla znovu postavena v 90. letech 20. století a u sv. Petra byla nahrazena kamenným křížem je tato poslední originální kapličkou v Poříčí nad Sázavou[2].

O pozoruhodnosti kapličky svědčí také báseň rodáka z Poříčí nad Sázavou, Josefa Topola, který ve svých verších píše:

"Měl jsem za to že je to Sázava
řeka mého života
ale byla to Léthé
Zapomnění?
Je tam dosud v poli kaplička
a viditelně překáží
traktorům v lánu obilí
(v kterém jsme se - jak je to dávno? -
zběsile milovali!)
a přece ji oborávají
a nikdo si až dosud netroufal
řečeno stručně: sejmout ji a konec..."Historie objektu:

Kaplička stávala u původní silnice, která spojovala Městečko s Poříčím nad Sázavou a dále směřovala na brod přes řeku Sázavu. Když v roce 1503 postavili dřevěný most přes řeku, který stával v místě dnešního kamenného mostu, silnici odbočili na tento most. Když na počátku 18. století se navrhovala úpravu linecké silnice, byly zakresleny do plánů obě silnice. Totiž ta, která již neexistuje i s onou kapličkou i ta dnešní. Rovněž první vojenské mapování z roku 1763 má zakresleny obě trasy i s kapličkou[1].
Je dosti pravděpodobné, že toto místo nebylo vybráno náhodou. Dne 26. června 1607 na těchto polích hlídala zemská hotovost z Jižních Čech, aby uherské vojsko, které bylo ubytováno v Nespekách, nepostupovalo na jih. Někdo z nepatrnosti na Uhry vystřelil a tím je naštval tak, že Uhři na ně vyrazili. Jelikož zemská hotovost byli prostí měšťané a sedláci - tudíž nevycvičení vojáci z Budějovic, Týna nad Vltavou a Tábora, tak jich zde padlo okolo 300 lidí. Po šesti dnech zde bylo pohřbeni do hromadného hrobu[3].Abstrakt:

The chapel is located near the road leading from Poříčí nad Sázavou to Městečko. According to the structural elements it was built at the end of the 17th or at the beginning of the 18th century. The chapel was consecrated to St. Norbert. In the past, there were five similar chapels in this area, but unfortunately, four of them were destroyed. Thus, this is the only original chapel of its kind preserved in the region. The building is also of historic significance for local people: On June 26, 1607 three hundred people were killed in this place during a clash with Hungarian troops.

Copyright© 2K5-7 Jiří Preisler | Připomínky zasílejte na jiri.preisler@fsv.cvut.cz | verze 3.0b