Informace o předmětech a výukové materiály
Výuka fotogrammetrie, DPZ a TK:
Lectures in photogrammetry (pdf), CTU FCE, dept. of geomatics - presentation in PDF - Photogrammetry download
Agisoft Metashape page with tutorials
https://www.agisoft.com/support/tutorials/
AGISOFT METASHAPE A beginner tutorial, introduction to photogrammetry
https://www.youtube.com/watch?v=CJEOqK6TI6E
Making 3D models of museum objects: Metashape tutorial using photogrammetry
https://www.youtube.com/watch?v=-M6-Tp40XFg
Exercises - download
Lectures in photogrammetry (pdf), CTU FCE, dept. of geomatics - presentation in PDF - download variant 1 (Shults), download variant 2 (Pavelka)
SNAP software https://step.esa.int/main/download/snap-download/
Tutorials https://step.esa.int/main/doc/tutorials/
Exercises - download
• Fotogrammetrie 1 - ZSÚvod do fotogrammetrie. Analogové, analytické a digitální řešení fm. úloh. Souřadnicové soustavy ve fotogrammetrii. Vnitřní a vnější orientace snímků, určování prvků orientace. Pozemní fotogrammetrie jednosnímková a stereofotogrammetrie, vzorce a přesnost. Měřické komory, analogové a analytické metody vyhodnocování měřických snímků. Letecká fotogrammetrie, její dělení. Letadla a ostatní nosiče. Projekt snímkového letu, vlícovací a podrobné body, klasifikace a místní šetření. Organizace letové služby.
Přednášky v pdf download
• Fotogrammetrie 2 - LS
Relativní a absolutní orientace leteckých měřických snímků. Analytické a empirické řešení orientace, odhad přesnosti. Analogové, analytické a digitální vyhodnocovací přístroje, registrátory, počítačová podpora. Mapování a obnova map fotogrammetrickými metodami. Diferenciální překreslování, jeho přesnost, ortofoto. Snímkové triangulace, jejich použití. Metody letecké fotogrammetrie. Matematické řešení, postupy, podmínkové rovnice, analytická a digitální fotogrammetrie.
Přednášky v pdf download
• Fotogrammetrie 3 - ZS
V rámci tohoto předmětu studenti samostatně zpracovávají semestrální projekt. Cílem předmětu je prakticky se seznámit prostřednictvím tohoto projektu s digitálními technologiemi používanými v současné době v letecké případně pozemní fotogrammetrii.
• Projekt - Fotogrammetrie - ZS
Předmět nahrazuje předměty - Výuka v terénu z fotogrammetrie a Fotogrammetrická dokumentace historických objektů, viz níže. Náplň je podobná a setává z terénního sběru dat a následného jejich zpracování v prostoru laboratoří.
• Projekt PhotoPa
Cílem je vytvořit měřickou fotodokumentaci památkového objektu, která bude součástí projektu databáze památek ČR a bude sloužit jako podklad pro případné budoucí vyhodnocení geometrického tvaru objektu. Projekt je integrální součástí předmětu FTG1.
• DPZ a TK 2 - LS-ZS
Úvod do dálkového průzkumu Země a teoretická geodézie 2.
• Sběr a vizualizace prostorových dat - část ,,Fotogrammetrie a DPZ,, - LS
Úvod do oborů fotogrammetrie a dálkový průzkum země DPZ . Možnosti využití těchto oborů a jejich výsledků v oblasti tvorby a ochrany životního prostředí.
• Projekt - fotogrammetrie
Společný předmět Laboratoře fotogrammetrie (FSv) a Ústavu teorie a dějin architektury (FA). Předmět je určen pro studenty obou fakult na magisterské úrovni studia (cca 10 + 10 studentů).
Studenti předmětu získají přehled o metodách a technologiích, které se v současné době používají při dokumentaci historických objektů a archeologických nalezišť (teorie). Získané poznatky uplatní v průběhu zpracování samostatného projektu (práce ve smíšených skupinách). Projekt je zaměřen na dokumentaci reálného objektu a jeho součástí je terénní měření v rozsahu cca 3 dny.
• Výuka v terénu - již nevypisováno, nahrazeno ,,Projekt - fotogrammetrie,,
Výuka se skládá z polních prací, které probíhají v nejbližším okolí stavební fakulty a z prací vyhodnocovacích, jež se budou konat ve fotogrammetrických laboratořích katedry mapování a kartografie.
• Fotogrammetrie a DPZ 1 - již nevypisováno
Úvod do oborů fotogrammetrie a dálkový průzkum země DPZ. Metody zpracování fotogrammetrických dat a možnosti jejich dalšího využití.
• Digitální fotogrammetrie - již nevypisováno
Praktické uplatnění digitální fotogrammetrie při dokumentaci historických stavebních objektů. Studenti v tomto předmětu zpracovávají data pořízená v rámci předmětů Fotogrammetrie 10 a 20 viz projekt, Jednoduché metody fotogrammetrické dokumentace památkových objektů - PhotoPa.